Jak jsme v Rožálku zdobili velikonoční vajíčka

Týden před Velikonocemi se v Rožálku sešla skupinka asi deseti velikonočních nadšenců, kteří se chtěli naučit zdobit vajíčka tradiční ukrajinskou metodou, tvořit tzv. pysanky. Lektorka Valerie
Stulíková pro ně měla připravena plata vyfouklých vajec a zajímavá dřevěná pera s malými kalamáříky, které se plní tekutým voskem ze zapálených svíček, a spoustu vzorů a obrázků pro inspiraci.

Mistři této metody si složité vzory na vajíčka předkreslují, já jsem si vymyslela nepravidelný ornamentální vzor, který jsem nanášela voskem na čistou skořápku. Byla to příjemná relaxační práce, při které nám lektorka vyprávěla o historii pysanek, o tom, že je to umění, které někteří mistři přivedli k dokonalosti a jejich díla jsou velmi ceněná. Z Ukrajiny se pysanky rozšířily do celého světa, oblíbené jsou například ve Spojených státech amerických.

Vajíčka s voskovým motivem jsme máčeli do barvy a celý postup opakovali, pokud jsme chtěli mít vajíčka vícebarevná. Po sloupnutí vosku jsme je osušili, vyleštili a zavěsili na mašličky.
Ti nejpreciznější z nás, kteří vytvářeli takřka profi pysanky, stihli za dvě a půl hodiny ozdobit jen jedno vajíčko. Já jsem stihla tři s jednoduchými ornamenty, stejně jako můj jedenáctiletý syn, který na ně maloval znaky superhrdinů a pro jistotu i jejich jména. Osmiletá dcera ozdobila sedm vajíček srdíčky a každé si obarvila v jiné barvě.

Bylo to příjemně strávené dopoledne, ze kterého jsme si odnášeli pysanky – kraslice, kterými jsme si vkusně vyzdobili velikonoční stůl a nafotili je na přáníčka pro kamarády.

Doufám, že se s Valerií Stulíkovou, která je jedinou lektorkou této metody u nás, setkáme na dalších workshopech jako třeba na zdoben halloweenských vajíček nebo možná vánočních vajíček,
protože představivosti a kreativitě při zdobení pysanek se meze nekladou.